NAACP Image Awards Nominees ANNOUNCED! Jay-Z & Mary J. Lead!

NAACP Image Awards nominees are in!  Mary J. Blige and JAY-Z Lead with 5 Nominations.. followed by Bruno Mars, Issa Rae, Kendrick Lamar, and SZA with 4 Nominations. The two-hour special will air live on TV One Monday, January 15, 2018. 

 

image awards nominees

 

Here’s the COMPLETE list:

ENTERTAINER OF THE YEAR

  •   Ava DuVernay
  •   Bruno Mars
  •   Chadwick Boseman
  •   Chance the Rapper
  •   Issa Rae
  •   JAY-Z

TELEVISION

Outstanding Comedy Series

  •   “Ballers” (HBO)
  •   “black-ish” (ABC)
  •   “Dear White People” (Netflix)
  •   “Insecure” (HBO)
  •   “Survivor’s Remorse” (Starz)

Outstanding Actor in a Comedy Series

  •   Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)
  •   Aziz Ansari – “Master of None” (Netflix)
  •   Dwayne Johnson – “Ballers” (HBO)
  •   Keegan-Michael Key – “Friends from College” (Netflix)
  •   RonReaco Lee – “Survivor’s Remorse” (Starz)

Outstanding Actress in a Comedy Series

  •   Danielle Brooks – “Orange is the New Black” (Netflix)
  •   Issa Rae – “Insecure” (HBO)
  •   Loretta Devine – “The Carmichael Show” (NBC)
  •   Niecy Nash – “Claws” (TNT)
  •   Tracee Ellis Ross – “black-ish ” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  •   Ernie Hudson – “Grace and Frankie” (Netflix)
  •   Jay Ellis – “Insecure” (HBO)
  •   John David Washington – “Ballers” (HBO)
  •   Omar Miller – “Ballers” (HBO)
  •   Tituss Burgess – “Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  •   Leslie Jones – “Saturday Night Live” (NBC)
  •   Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
  •   Tichina Arnold – “Survivor’s Remorse” (Starz)
  •   Uzo Aduba – “Orange is the New Black” (Netflix)
  •   Yvonne Orji – “Insecure” (HBO)

Outstanding Drama Series

  •   “Greenleaf” (OWN)
  •   “Power” (Starz)
  •   “Queen Sugar” (OWN)
  •   “This Is Us” (NBC)
  •   “Underground” (WGN America)

Outstanding Actor in a Drama Series

  •   Kofi Siriboe – “Queen Sugar” (OWN)
  •   Mike Colter – “Marvel’s The Defenders” (Netflix)
  •   Omari Hardwick – “Power” (Starz)
  •   Sterling K. Brown – “This Is Us ” (NBC)
  •  T errence Howard – “Empire” (FOX)

Outstanding Actress in a Drama Series

  •   Jurnee Smollett-Bell – “Underground” (WGN America)
  •   Kerry Washington – “Scandal” (ABC)
  •   Rutina Wesley – “Queen Sugar” (OWN)
  •   Taraji P. Henson – “Empire” (FOX)
  •   Viola Davis – “How to Get Away with Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  •   Bryshere Gray – “Empire” (FOX)
  •   Dondre Whitfield – “Queen Sugar” (OWN)
  •   Joe Morton – “Scandal” (ABC)
  •   Jussie Smollett – “Empire” (FOX)
  •   Trai Byers – “Empire” (FOX)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  •   Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN)
  •   Naturi Naughton – “Power” (Starz)
  •   Samira Wiley – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  •   Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)
  •   Tina Lifford – “Queen Sugar” (OWN)

 

Outstanding Television Movie, Limited – Series or Dramatic Special

  •   “Flint” (Lifetime)
  •   “Shots Fired” (FOX)
  •   “The Immortal Life of Henrietta Lacks” (HBO)
  •   “The New Edition Story” (BET)
  •   “When Love Kills: The Falicia Blakely Story” (TV One)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  •   Bryshere Grey – “The New Edition Story” (BET)
  •   Idris Elba – “Guerrilla” (Showtime)
  •   Laurence Fishburne – “Madiba” (BET)
  •   Mack Wilds – “Shots Fired” (FOX)
  •   Woody McClain – “The New Edition Story” (BET)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  •   Jill Scott – “Flint” (Lifetime)
  •   Oprah Winfrey – “The Immortal Life of Henrietta Lacks” (HBO)
  •   Queen Latifah – “Flint” (Lifetime)
  •   Regina King – “American Crime” (ABC)
  •   Sanaa Lathan – “Shots Fired” (FOX)

Outstanding News/ Information – (Series or Special)

  •   “News One Now” (TV One)
  •   “Oprah’s Master Class” (OWN)
  •   “The Story of Us with Morgan Freeman” (National Geographic)
  •   “Through the Fire: The Legacy of Barack Obama” (BET)
  •   “Unsung” (TV One)

Outstanding Talk Series

  •   “Jimmy Kimmel Live” (ABC)
  •   “Super Soul Sunday” (OWN)
  •   “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
  •   “The Real” (Syndicated)
  •   “The View” (ABC)

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series

  •   “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
  •   “Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party” (VH1)
  •   “Shark Tank” (ABC)
  •   “The Manns” (TV One)
  •   “United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)

Outstanding Variety or Game Show – (Series or Special)

  •   “Black Girls Rock! 2017” (BET)
  •   “Dave Chappelle: The Age of Spin & Deep in the Heart of Texas” (Netflix)
  •   “Def Comedy Jam 25” (Netflix)
  •   “Lip Sync Battle” (Spike)
  •   “Saturday Night Live” (NBC)

Outstanding Children’s Program

  •   “Doc McStuffins” (Disney Junior)
  •   “Free Rein” (Netflix)
  •   “Nella the Princess Knight” (Nickelodeon)
  •   “Project Mc2” (Netflix)
  •   “Raven’s Home” (Disney Channel)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited Series)

  •   Caleb McLaughlin – “Stranger Things” (Netflix)
  •   Ethan Hutchison – “Queen Sugar” (OWN)
  •   Lonnie Chavis – “This Is Us” (NBC)
  •   Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
  •   Michael Rainey – “Power” (Starz)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

  •   Fredricka Whitfield – “Fredricka Whitfield” (CNN)
  •   Morgan Freeman – “The Story of Us with Morgan Freeman” (National Geographic)
  •   Neil deGrasse Tyson – “StarTalk with Neil deGrasse Tyson” (National Geographic)
  •   Roland Martin – “News One Now” (TV One)
  •   Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

  •   Alfonso Ribeiro – “America’s Funniest Home Video” (ABC)
  •   Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
  •   Michael Smith and Jemele Hill – “SC6 with Michael and Jemele” (ESPN)
  •   LL Cool J – “Lip Sync Battle” (Spike)
  •   W. Kamau Bell – “United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)

 

RECORDING

Outstanding New Artist

  •   Demetria McKinney – “Officially Yours” (eOne Music)
  •   Kevin Ross – “The Awakening” (Motown/Capitol Records)
  •   Khalid – “American Teen” (RCA Records/Right Hand Music Group)
  •   SZA – “Ctrl” (RCA Records/Top Dawg Entertainment)
  •   Vic Mensa – “The Autobiography” (Roc Nation/Capitol Records)

Outstanding Male Artist

  •   Brian McKnight – “Genesis” (SoNo Recording Group)
  •   Bruno Mars – “Versace On the Floor” (Atlantic Records)
  •   Charlie Wilson – “In It to Win It” (RCA Records/P Music Group)
  •   JAY-Z – “4:44” (Roc Nation)
  •   Kendrick Lamar – “DAMN.” (TDE/Aftermath/Interscope)

Outstanding Female Artist

  •   Andra Day – “Stand Up For Something” (Warner Bros. Records)
  •   Beyoncé – “Die With You” (Columbia Records/Parkwood Entertainment)
  •   Ledisi – “Let Love Rule” (Verve Label Group)
  •   Mary J. Blige – “Strength of a Woman” (Capitol Records)
  •   SZA – “Ctrl” (RCA Records/Top Dawg Entertainment)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

  •  Andra Day feat. Common – “Stand Up For Something” (Warner Bros. Records)

  •   Charlie Wilson feat. T.I. – “I’m Blessed” (RCA Records/P Music Group)
  •   Kendrick Lamar feat. Rihanna – “LOYALTY.” (TDE/Aftermath/Interscope)
  •   Mary J. Blige feat. Kanye West – “Love Yourself” (Capitol Records)
  •   SZA feat. Travis Scott – “Love Galore” (RCA Records/Top Dawg Entertainment)

Outstanding Jazz Album

  •   “Boundless” – Damien Escobar (Phoenix Lane Entertainment)
  •   “Dreams and Daggers” – Cécile McLorin Salvant (Mack Avenue Records)
  •   “Petite Afrique” – Somi (Sony Music/OKeh)
  •   “Poetry In Motion” – Najee (Shanachie Entertainment)
  •   “So It Is” – Preservation Hall Jazz Band (Legacy Recordings)

Outstanding Gospel/Christian Album (Traditional or Contemporary)

  •   “Close” – Marvin Sapp (Verity Records)
  •   “Crossover Live From Music City” – Travis Greene (RCA Inspiration)
  •   “Greenleaf Soundtrack Volume 2” – Greenleaf Soundtrack (RCA Inspiration)
  •   “Heart. Passion. Pursuit.” – Tasha Cobbs Leonard (Motown Gospel)
  •   “Let Them Fall In Love” – CeCe Winans (Puresprings Gospel)

Outstanding Music Video/Visual Album

  •   “4:44” – JAY-Z (Roc Nation)
  •   “Gods” – Maxwell (Columbia Records)
  •   “High” – Ledisi (Verve Label Group)
  •   “Strength of A Woman” – Mary J. Blige (Capitol Records)
  •   “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records)

Outstanding Song – Traditional

  •   “High” – Ledisi (Verve Label Group)
  •   “Honest” – MAJOR. (BOE/Empire)
  •   “Surefire (Piano Version)” – John Legend (Columbia Records)
  •   “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records)
  •   “U + Me” – Mary J. Blige (Capitol Records)

Outstanding Song – Contemporary

  •   “Gonna Be Alright” – Mali Music (RCA Records/ByStorm Entertainment)
  •   “HUMBLE.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope)
  •   “Insecure” – Jazmine Sullivan X Bryson Tiller (RCA Records)
  •   “Love Galore” – SZA feat. Travis Scott (RCA Records/Top Dawg Entertainment)
  •   “The Story of O.J.” – JAY-Z (Roc Nation)

Outstanding Album

  •   “4:44” – JAY-Z (Roc Nation)
  •   “DAMN.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope)
  •   “Genesis” – Brian McKnight (SoNo Recording Group)
  •   “In It To Win It” – Charlie Wilson (RCA Records/P Music Group)
  •   “Strength of A Woman” – Mary J. Blige (Capitol Records)

LITERATURE

Outstanding Literary Work – Fiction

  •   “Little Fires Everywhere” – Celeste Ng (Penguin Random House)
  •   “No One Is Coming to Save Us” – Stephanie Powell Watts (HarperCollins Publishers)
  •   “Sing, Unburied, Sing” – Jesmyn Ward (Simon and Schuster)
  •   “The Annotated African American Folktales” – Henry Louis Gates Jr. (Author), Maria Tatar(Author) (Liveright Publishing Corporation)
  •   “The Wide Circumference of Love” – Marita Golden (Skyhorse Publishing, Inc.)

Outstanding Literary Work – Non-Fiction

  •   “Black Detroit – A People’s History of Self-Determination” – Herb Boyd (HarperCollinsPublishers)
  •   “Chokehold: Policing Black Men” – Paul Butler (The New Press)
  •   “Defining Moments in Black History: Reading Between the Lies” – Dick Gregory (HarperCollinsPublishers)
  •   “The President’s Kitchen Cabinet: The Story of the African Americans Who Have Fed Our FirstFamilies, from the Washingtons to the Obamas” – Adrian Miller (University of North CarolinaPress)
  •   “We Were Eight Years In Power: An American Tragedy” – Ta-Nehisi Coates (Random House)

Outstanding Literary Work – Debut Author

  •   “A Beautiful Ghetto” – Devin Allen (Haymarket Books)
  •   “Chasing Spaces: An Astronaut’s Story of Grit, Grace & Second Chances” – Leland Melvin(HarperCollins Publishers)
  •   “No One Is Coming to Save Us” – Stephanie Powell Watts (HarperCollins Publishers)
  •   “Rabbit: The Autobiography of Ms. Pat” – Patricia Williams (Author) Jeannine Amber (With)(HarperCollins Publishers)
  •   “We’re Going to Need More Wine” – Gabrielle Union (HarperCollins publisher)

Outstanding Literary Work – Biography / Auto Biography

  •   “Ali: A Life” – Jonathan Eig (Houghton Mifflin Harcourt)
  •   “Becoming Ms. Burton – From Prison to Recovery to Leading the Fight for IncarceratedWomen” – Susan Burton (Author), Cari Lynn (Author), Michelle Alexander (Foreword By) (TheNew Press)
  •   “Chester B. Himes” – Lawrence P. Jackson (W. W. Norton & Company)
  •   “Obama: The Call of History” – Peter Baker (New York Times/Callaway)
  •   “We’re Going to Need More Wine” – Gabrielle Union (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Instructional

  •   “Ballerina Body: Dancing and Eating Your Way to a Leaner, Stronger, and More Graceful You”- Misty Copeland (Grand Central Publishing)
  •   “Exponential Living – Stop Spending 100% of Your Time on 10% of Who You Are” – Sheri Riley(Author), Usher (Foreword By) (Penguin Random House)
  •   “Kristen Kish Cooking” – Kristen Kish (Author), Meredith Erickson (With) (Clarkson Potter)
  •   “Notoriously Dapper – How to Be A Modern Gentleman with Manners, Style and BodyConfidence” – Kelvin Davis (Mango Media Inc.)
  •   “The Awakened Woman: Remembering & Reigniting Our Sacred Dreams” – Dr. Tererai Trent(Author), Oprah Winfrey (Foreword By) (Simon and Schuster)

Outstanding Literary Work – Poetry

  •   “Incendiary Art: Poems” – Patricia Smith (TriQuarterly Books/Northwestern University Press)
  •   “My Mother Was a Freedom Fighter” – Aja Monet (Haymarket Books)
  •   “Silencer” – Marcus Wicker (Houghton Mifflin Harcourt)

  •   “The Drowning Boy’s Guide to Water” – Cameron Barnett (Autumn House Press)
  •   “Wild Beauty: New and Selected Poems” – Ntozake Shange (Simon and Schuster)

Outstanding Literary Work – Children

  •   “Becoming Kareem: Growing Up On and Off the Court” – Kareem Abdul-Jabbar (Author),Raymond Obstfeld (With) (Hachette Book Group)
  •   “Before She Was Harriet” – Lesa Cline-Ransome (Author), James E. Ransome (Illustrator)(Holiday House)
  •   “Little Leaders: Bold Women in Black History” – Vashti Harrison (Hachette Book Group)
  •   “Take a Picture of Me, James VanDerZee!” – Andrea J. Loney (Author), Keith Mallett(Illustrator) (Lee & Low Books)
  •   “The Youngest Marcher: The Story of Audrey Faye Hendricks, A Young Civil Rights Activist” -Cynthia Levinson (Author), Vanessa Brantley-Newton (Illustrator) (S&S Children’s Publishing)

Outstanding Literary Work – Youth / Teens

  •   “Allegedly” – Tiffany D. Jackson (HarperCollins Publishers)
  •   “Clayton Byrd Goes Underground” – Rita Williams-Garcia (Author), Frank Morrison (Illustrator)(Amistad/HarperCollins Publishers)
  •   “Long Way Down” – Jason Reynolds (S&S Children’s Publishing)
  •   “Solo” – Kwame Alexander (Author), Mary Rand Hess (With) (Blink)
  •   “The Hate U Give” – Angie Thomas (HarperCollins Publishers)

MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture

  •   “Detroit” (Annapurna Pictures)
  •   “Get Out” (Universal Pictures)
  •   “Girls Trip” (Universal Pictures)
  •   “Marshall” (Open Road Films)
  •   “Roman J. Israel, Esq.” (Sony Pictures Entertainment)

Outstanding Actor in a Motion Picture

  •   Algee Smith – “Detroit” (Annapurna Pictures)
  •   Chadwick Boseman – “Marshall” (Open Road Films)
  •   Daniel Kaluuya – “Get Out” (Universal Pictures)
  •   Denzel Washington – “Roman J. Israel, Esq.” (Columbia Pictures)
  •   Idris Elba – “The Mountain Between Us” (20th Century Fox)

Outstanding Actress in a Motion Picture

  •   Amandla Stenberg – “Everything, Everything” (Warner Bros. Pictures / Metro-Goldwyn-MayerPictures)
  •   Danai Gurira – “All Eyez on Me” (Summit Entertainment)
  •   Halle Berry – “Kidnap” (Aviron Pictures)
  •   Natalie Paul – “Crown Heights” (Amazon Studios)
  •   Octavia Spencer – “Gifted” (Fox Searchlight Pictures)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

  •  Idris Elba – “THOR: Ragnarok” (Marvel Studios)

  •   Laurence Fishburne – “Last Flag Flying” (Amazon Studios)
  •   Lil Rel Howery – “Get Out” (Universal Pictures)
  •   Nnamdi Asomugha – “Crown Heights” (Amazon Studios)
  •   Sterling K. Brown – “Marshall” (Open Road Films)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  •   Audra McDonald – “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studio Motion Pictures)
  •   Keesha Sharp – “Marshall” (Open Road Films)
  •   Regina Hall – “Girls Trip” (Universal Pictures)
  •   Tessa Thompson – “THOR: Ragnarok” (Marvel Studios)
  •   Tiffany Haddish – “Girls Trip” (Universal Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture

  •   “Detroit” (Annapurna Pictures)
  •   “Last Flag Flying” (Amazon Studios)
  •   “Mudbound” (Netflix)
  •   “Professor Marston and the Wonder Women” (Annapurna Pictures)
  •   “Wind River” (Acacia Filmed Entertainment)

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary (Film)

  •   “I Called Him Morgan” (Submarine Deluxe/Filmrise)
  •   “STEP” (Fox Searchlight Pictures)
  •   “Tell Them We Are Rising: The Story of Black Colleges and Universities” (Firelight Films)
  •   “The Rape of Recy Taylor” (Augusta Films)
  •   “Whose Streets?” (Magnolia Pictures)

Outstanding Documentary (Television)

  •   “Birth of a Movement” (PBS)
  •   “Black Love” (OWN)
  •   “The 44th President: In His Own Words” (History)
  •   “The Defiant Ones” (HBO)
  •   “What the Health” (AUM Films and Media + First Spark Media

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series

  •   Aziz Ansari – “Master of None” – Thanksgiving (Netflix)
  •   Janine Barrois – “Claws” – Batsh*t (TNT)
  •   Justin Simien – “Dear White People” – Chapter 1 (Netflix)
  •   Issa Rae – “Insecure” – Hella Great (HBO)
  •   Issa Rae – “Insecure” – Hella Perspective (HBO)

Outstanding Writing in a Dramatic Series

  •   Anthony Sparks – “Queen Sugar” – What Do I Care for Morning (OWN)
  •   Ava DuVernay – “Queen Sugar” – Dream Variations (OWN)
  •   Erica Anderson – “Greenleaf” – The Bear (OWN)
  •   Gina Prince-Bythewood – “Shots Fired” – Hour One: Pilot (FOX)
  •   Vera Herbert – “This Is Us” – Still Here (NBC)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special

  •   Abdul Williams – “The New Edition Story” – Night Two (BET)
  •   Alison McDonald – “An American Girl Story: Summer Camp, Friends for Life” (Amazon)
  •   Cas Sigers-Beedles – “When Love Kills: The Falicia Blakely Story” (TV One)
  •   May Chan – “An American Girl Story – Ivy & Julie 1976: A Happy Balance” (Amazon)
  •   Peter Landesman, Alexander Woo, George C. Wolfe – “The Immortal Life of Henrietta Lacks”(HBO)

Outstanding Writing in a Motion Picture

  •   Dee Rees, Virgil Williams – “Mudbound” (Netflix)
  •   Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani – “The Big Sick” (Amazon Studios)
  •   Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures)
  •   Kenya Barris, Tracy Oliver – “Girls Trip” (Universal Pictures)
  •   Mark Boal – “Detroit” (Annapurna Pictures)

DIRECTING

Outstanding Directing in a Comedy Series

  •   Anton Cropper – “black-ish” – Juneteenth (ABC)
  •   Barry Jenkins – “Dear White People” – Chapter 5 (Netflix)
  •   Justin Simien – “Dear White People” – Chapter 1 (Netflix)
  •   Spike Lee – “She’s Gotta Have It” – #NolasChoice (Netflix)
  •   Ken Whittingham – “Unbreakable Kimmy Schmidt” – Kimmy Bites an Onion! (Netflix)

Outstanding Directing in a Dramatic Series

  •   Carl Franklin – “13 Reasons Why” – Tape 5, Side B (Netflix)
  •   Ernest R. Dickerson – “The Deuce” – Show and Prove (HBO)
  •   Gina Prince-Bythewood – “Shots Fired” – Hour One: Pilot (FOX)
  •   Jeffrey Byrd – “Switched at Birth” – Occupy Truth (Freeform)
  •   Jonathan Demme – “Shots Fired” Hour Six: The Fire This Time (FOX)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special

  •   Allen Hughes – “The Defiant Ones” (HBO)
  •   Chris Robinson – “The New Edition Story” – Night 1 (BET)
  •   Codie Elaine Oliver – “Black Love” (OWN)
  •   Kevin Hooks – “Madiba ” – Night 2 (BET)
  •   Mark Ford – “Biggie: The Life of Notorious B.I.G.” (A&E)

Outstanding Directing in a Motion Picture

  •   Dee Rees – “Mudbound” (Netflix)
  •   Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures)
  •   Malcolm D. Lee – “Girls Trip” (Universal Pictures)
  •   Reginald Hudlin – “Marshall” (Open Road Films)
  •   Stella Meghie – “Everything, Everything” (Warner Bros. Pictures / Metro-Goldwyn-MayerPictures)

ANIMATED/CGI

Outstanding Character Voice-Over Performance

  •   David Oyelowo – “The Lion Guard” (Disney Junior)
  •   Kerry Washington – “Cars 3” (Disney/Pixar)
  •   Loretta Devine – “Doc McStuffins” (Disney Channel)
  •   Tiffany Haddish – “Legends of Chamberlain Heights” (Comedy Central)
  •   Yvette Nicole Brown – “Elena of Avalor” (Disney Junior)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *